Kwas askorbinowy- jak działa?
Strona główna » Blog » Kwas askorbinowy- jak działa?
Kwas askorbinowy, znany szerzej jako witamina C, to związek stosowany na szeroką skalę w wielu branżach. Prawidłowy poziom witaminy C w organizmie wpływa przede wszystkim na nasze zdrowie, ale również wygląd skóry. Dlatego wykorzystywany jest w medycynie oraz w branży kosmetycznej za sprawą właściwości przeciwutleniających. Niszczy wolne rodniki, dzięki czemu hamuje oznaki starzenia. Jakie inne właściwości wykazuje?
Kwas askorbinowy - charakterystyka
Kwas askorbinowy należy do grupy nienasyconych alkoholi polihydroksylowych.
W jego składzie znajdują się następujące kwasy:
- L-askorbinowy,
- L-izoaskorbinowy,
- D-askorbinowy,
- D-izoaskorbinowy.
Kwas askorbinowy nie należy do składników egzogennych, co oznacza, że pobieramy go z pożywienia. Natomiast w branży kosmetycznej produkowany jest z dzięki substratowi D- glukozy, metodą naturalną w procesie utleniania.
Sprawdź, na czym polega szczotkowanie na sucho.
Kwas askorbinowy na cellulit i pozostałe właściwości
Kwas askorbinowy na cellulit to tylko jedno z wielu jego działań. Powszechnie znany jest również z właściwości przeciwzapalnych, łagodzących czy odmładzających. Dlatego stosowany jest w pielęgnacji różnego typu skóry: naczyniowej, dojrzałej czy trądzikowej. Oprócz tego doskonale nawilża. Wskazuje się również na działanie rozjaśniające kwasu, co wynika ze spowolnienia wytwarzania melaniny w skórze i tym samym ograniczenia widoczności przebarwień. Ponadto ma delikatne działanie złuszczające, dlatego dodawany jest do różnego rodzaju toników. Co więcej, hamuje aktywność wolnych rodników, dlatego wykazuje działanie antyoksydacyjne. Regeneruje skórę, zwłaszcza w połączeniu z witaminą E.
WYBIERZ ONSHEA
I POZBĄDŹ SIĘ CELLULITU!ZAMÓW!
Wykazuje także działanie odmładzające, ponieważ pobudza wytwarzanie kolagenu, poprawiając jędrność oraz sprężystość skóry. Ogranicza w ten sposób widoczność zmarszczek.
Biorąc udział w syntezie ceramidów, wspiera działanie bariery wodno – lipidowej naskórka. Co więcej, stymuluje gojenie ran, zmniejsza trądzik i blizny potrądzikowe, a także zabezpiecza skórę przed tworzeniem się stanów zapalnych. Specjaliści wskazują także na jego działanie uszczelniające naczynia krwionośne, dzięki czemu skutecznie poprawia kondycję naczyń, pobudzając przepływ krwi. W wyniku tego skóra dostaje więcej tlenu i składników odżywczych, stając się bardziej napięta i jędrna. Wykazuje w ten sposób działanie antycellulitowe. Warto także podkreślić pośrednictwo kwasu askorbinowego w procesie wygładzania i nawilżania skóry, które jest możliwe za sprawą stymulacji wytwarzania kwasu hialuronowego w skórze. Kwas HA potrafi wiązać wodę, co poprawia sprężystość skóry.
Kwas askorbinowy - zastosowanie
Kwas askorbinowy stosowany jest w wielu branżach. Przede wszystkim do wytwarzania produktów spożywczych oraz suplementów diety. Wykorzystywany jest również w przemyśle kosmetycznym w składzie kosmetyków takich jak: toniki, maseczki, serum, peelingi, balsamy i kremy antycellulitowe. Sprzedawany jest również pod postacią ampułek.
Podsumowując, kwas askorbinowy to powszechnie znany antyoksydant, który wspiera regenerację skóry, w tym także walkę ze skórką pomarańczową, dlatego dodawany jest do kosmetyków.
Bibliografia:
1. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 1/2014.
2. Cherry Maslen, Linda Bird, Cellulite solutions: 52 brilliant ideas for super smooth skin, Infinite Ideas, 2012
3. Janda K., Tomikowska A., Cellulit – przyczyny, profilaktyka, leczenie, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej, 2014, 60, 1, 29–38
4. Domagalska M. Wpływ liposukcji ultradźwiękowej na redukcję cellulitu. Dieta jako element terapii. Aesth Cosmetol Med. 2021;10(3):157-166.
Komentarze
izka - 2023-06-29 17:19:29
nawet nie wiem o czym piszecie xdDD musze sprawdzić u siebie czy coś takiego wg mam.
Margaretka - 2023-06-13 20:36:34
Mam w składzie na pewno kwas askorbinowy. Na cellulit to jest serum i nie wiem czy to sprawa tej rzeczy czy czegoś innego, ale mi pomaga się pozbyć grudek.
olga - 2023-05-31 09:05:19
kwas askorbinowy jakoś nigdy nie robił mi WOW jak słyszałam że jest w składzie i to może dlatego że stosowałam stabilniejszą formę witaminy c w serum do twarzy ale przy cellulicie dobrze się sprawa ^^