Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Cellulit – co to jest?

Strona główna » Blog » Cellulit – co to jest?

Cellulit to powszechny problem kobiet – wiele z nich prędzej, czy później zauważa na swojej skórze niepożądane zmiany. Aby lepiej zobrazować, co to cellulit, często przyrównuje się go skórki pomarańczy, której powierzchnia charakteryzuje się wyraźnymi nierównościami i wgłębieniami – stąd tożsame określenie skórka pomarańczowa na cellulit.

spis treści

Z medycznego punktu widzenia cellulit to lipodystrofia, zwyrodnienie tkanki podskórnej niemające charakteru zapalnego. W obrazie klinicznym zwraca uwagę pofałdowana struktura skóry, czyli wspomniany efekt skórki pomarańczowej oraz utrata elastyczności skóry i nierównomierne jej napięcie w różnych obszarach – tzw. objaw materacowy.Pomarańczowa skórka

Cellulit – przyczyny. Jak powstaje pomarańczowa skórka?

Skąd się bierze cellulit? Przyczyny tej dolegliwości nie są jednoznaczne i mogą być różne w zależności od przypadku. Wbrew pozorom nie zawsze jest to nadmiar tkanki tłuszczowej!

Najczęstsze przyczyny cellulitu
  • nadmiar tkanki tłuszczowej,
  • niezdrową dietę, prowadzącą do kumulowania toksyn,
  • niską aktywność fizyczną,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej, np. nadmiar estrogenów,
  • palenie papierosów,
  • zaburzenia krążenia,
  • skłonności dziedziczne.

Czynniki te prowadzą do uruchomienia pewnych mechanizmów w obrębie tkanek. Za główne podłoże cellulitu uznaje się przerost komórek tłuszczowych oraz zaburzenia krążenia, które prowadzą do pogorszonego ukrwienia skóry. Toksyny i zbędne przemiany materii przestają być efektywnie usuwane i gromadzą się wokół komórek tkanki tłuszczowej. Wraz z nimi zatrzymywana jest woda. Tworzą się obrzęki, a naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu i zwiększa się ich przepuszczalność. Źle ukrwiona skóra jest gorzej dotleniona i odżywiona, nie regeneruje się w wystarczającym zakresie i przez to staje mniej elastyczna.

Jakie rodzaje cellulitu wyróżniamy?

Zwykle wymienia się dwa rodzaje cellulitu:

  • cellulit wodny – zwany też cellulitem twardym – charakterystyczny dla osób szczupłych, u których nie występują wahania wagi. Ten rodzaj cellulitu jest nieco łatwiejszy do usunięcia, ponieważ nie wiąże się z koniecznością redukcji tkanki tłuszczowej,

  • cellulit tłuszczowy – określany też jako cellulit miękki. Dotyczy głównie osób z nadwagą i otyłością i jest bardziej rozległy niż cellulit wodny. W tym typie cellulitu trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane działania, a przede wszystkim zrzucić zbędną tkankę tłuszczową.

Niekiedy wspomina się też o trzecim rodzaju cellulitu, stanowiącym swoiste połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego. Jest to tzw. cellulit cyrkulacyjny, uważany za najtrudniejszą do zrzucenia postać.

Karolina FormelaCellulit cyrkulacyjny powstaje, gdy otaczający komórki tłuszczowy kolagen ulega zwłóknieniu, przez co utrudnia dotlenienie tkanek, ale też ich odżywienie, prawidłowe mikrokrążenie i usuwanie komórek tłuszczowych. W tym przypadku charakterystycznym symptomem jest bolesność grudek cellulitumówi Karolina Formela, kosmetolog Clinica Cosmetologica

Fazy cellulitu

Cellulit tworzy się stopniowo, postępując latami. W swojej najwcześniejszej postaci nie jest dostrzegalny gołym okiem, jednak obraz mikroskopowy ujawnia zaburzenia krążenia w tkance podskórnej. Z czasem na skórze uwidaczniają się drobne nierówności, zwłaszcza przy uciśnięciu fałdu skóry – jest to drugie stadium cellulitu. W kolejnym etapie dziurki i fałdki na skórze są już bardzo widoczne, skóra wiotczeje i pojawia się ból po jej uszczypnięciu. Czwarte, najbardziej zaawansowane stadium cellulitu odznacza się tkliwością skóry już przy samym jej dotyku, mocnym pofałdowaniem i większymi guzkami.

Jak się pozbyć cellulitu szybko i skutecznie?

Efekty redukcji cellulitu są oczywiście zależne od skali problemu – szybciej pozbędziemy się cellulitu, który jest nie jest aż tak bardzo nasilony. Im bardziej zaawansowany cellulit mamy, tym większe zaangażowanie będzie konieczne, by go zlikwidować.

Verdelab-ikonaSposobów na cellulit jest przynajmniej kilka. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Najlepiej nie ograniczać się do jednego sposobu, tylko działać na kilku frontach. Takie postępowanie gwarantuje najbardziej satysfakcjonujące i trwałe efekty!mówi Marcin Bielonko, członek zarządu Farmacia Verde

Najlepsze domowe sposoby na cellulit

Sposoby na cellulit, po które możemy sięgnąć w domowym zaciszu to :

  • wsparcie skóry odpowiednią pielęgnacją,
  • prawidłowy sposób odżywiania się,
  • pomocne ćwiczenia na cellulit.

Krem na cellulit

Nasza propozycja: Onshea

Krem na cellulit jest najchętniej wybieranym przez kobiety domowym sposobem na zlikwidowanie pomarańczowej skórki. Daje też największe szanse na powodzenie, bo systematyczne sięganie po krem jest łatwiejsze niż ścisłe przestrzeganie diety lub zmotywowanie się do regularnych ćwiczeń. Konieczne jest tylko znalezienie skutecznego preparatu.

Doskonale sprawdzi się krem na cellulit Onshea. W składzie kosmetyku znajdują się aktywne wyciągi roślinne, np. z miłorzębu japońskiego, bluszczu, ruszczyka. Zawarte w tych roślinach związki bardzo korzystnie wpływają na mikrokrążenie, likwidują obrzęki i uszczelniają naczynia krwionośne. Onshea wspomaga również procesy spalania zbędnej tkanki tłuszczowej oraz detoksykacji, dzięki zawartości takich składników, jak kofeina, czy ekstrakt z zielonej herbaty.

Warto natomiast uważać na kremy przepełnione sztucznymi substancjami chemicznymi – silikonami, barwnikami, parabenami. Takie kosmetyki nie poprawią stanu Twojej skóry, za to mogą ją wysuszyć i podrażnić.

Gdy już znajdziesz dobry i bezpieczny krem na cellulit, stosuj go każdego dnia. Rano i wieczorem wmasowuj go w skórę, najlepiej zaraz po tym jak weźmiesz kąpiel lub prysznic. Skóra jest wtedy bardziej ukrwiona i lepiej przyjmie składniki aktywne kremu.

Jak jeszcze możesz wspomóc redukcję cellulitu poprzez pielęgnację? Wypróbuj:

  • naprzemienne prysznice ciepłą i zimną wodą – świetnie pobudzają cyrkulację krwi i limfy, ujędrniają skórę, a do tego poprawiają samopoczucie,

  • regularne peelingi – 1-2 razy w tygodniu wykonaj peeling, który złuszczy martwy naskórek, odsłoni pory w skórze i wygładzi ją. Dzięki temu skóra będzie lepiej wchłaniać substancje czynne z kosmetyków. Do wykonania peelingu możesz użyć np. zmielonych ziaren kawy, pozostałych po jej zaparzeniu,

  • masaże – uelastyczniają skórę i aktywują układ krwionośny oraz limfatyczny. Masaż na cellulit możesz wykonać nawet sama. Rozprowadź na skórze krem antycellulitowy lub olejek i przez co najmniej 5 minut masuj objęte cellulitem partie ciała. Zawsze kieruj się w kierunku serca, od kolan w górę. Do wykonania masażu nie musisz mieć specjalistycznego sprzętu, chociaż masażery mogą ułatwić Ci zadanie i zwiększyć efektywność masażu. Jeśli nie masz do tego przeciwwskazań, zaopatrz się np. w bańki chińskie. Masaże bańkami mogą znacznie przyśpieszyć usuwanie cellulitu,

  • szczotkowanie ciała na sucho – ten zaczerpnięty z Ajurwedy rytuał stymuluje krążenie krwi oraz limfy, ściera martwy naskórek, ujędrnia ciało i widocznie zmniejsza cellulit. Do szczotkowania najlepiej używać szczotki z włosia naturalnego.

Dieta na cellulit – jaka powinna być?

Sposób odżywiania znacząco wpływa na pojawianie się lub redukcję cellulitu, dlatego dieta na cellulit musi być dobrze skomponowana. Jeśli przyczyną cellulitu jest nadwaga, konieczne będzie zrzucenie nadprogramowej tkanki tłuszczowej. Aby to osiągnąć, trzeba wprowadzić deficyt kaloryczny do momentu, gdy zbędne kilogramy znikną.

Czasami jednak waga jest w normie, a cellulit i tak występuje. W takich przypadkach należy zwrócić uwagę na jakość spożywanych pokarmów. Bezwartościowe produkty spożywcze, jak słodycze, fast foody i większość żywności przetworzonej nie tylko nie odżywiają ciała, lecz są źródłem toksyn i zbyt dużej ilości soli oraz cukru. Warto zdać sobie sprawę, że ich spożywanie skutkuje odkładaniem się toksyn w podskórnej tkance tłuszczowej, zatrzymaniem wody i w końcu – widocznym cellulitem.

Dieta na cellulit powinna opierać się na zasadach zdrowego odżywiania. Spożywaj dużo warzyw, owoców i kasz. Ogranicz ilość spożywanego mięsa i nabiału do 2-3 porcji tygodniowo. Dbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło żadnego z potrzebnych składników odżywczych, np. tłuszczów, które są niezbędne do prawidłowego wchłaniania witamin A, D, E i K.

Niezmiernie ważna jest też ilość wypijanej wody. Woda pomaga usunąć toksyny z organizmu i korzystnie wpływa na stan skóry. Picie zbyt małej ilości wody sprawia, że skóra jest sucha, mało elastyczna i starzeje się szybciej. Prowadzi również do obrzęków i cellulitu, bo organizm aby uniknąć odwodnienia, gromadzi wodę w tkance podskórnej. Jak dużo wody należy pić? Zapotrzebowanie może się nieco różnić w zależności od masy ciała i aktywności fizycznej, można jednak przyjąć, że powinniśmy wypijać około 2,5 l wody dziennie.Dieta na cellulit

Czy ćwiczenia na cellulit działają?

Ćwiczenia na cellulit mogą również dużo pomóc i nie muszą wcale wiązać się z wyciskaniem siódmych potów na siłowni. Na cellulit bardzo dobrze sprawdza się na przykład joga, która rozciąga i uelastycznia ciało. Pobudza również przepływ krwi i limfy, wspomaga detoksykację i wzmacnia mięśnie oraz powięzi. Dzięki temu powierzchnia skóry staje się gładsza. Poza tym joga podnosi odporność na stres, co również odgrywa pewną rolę w przeciwdziałaniu cellulitowi. Stres wyzwala bowiem hormony, które pogarszają kondycję skóry i wzmagają odkładanie tkanki tłuszczowej.

Innym ćwiczeniem, które sprawdzi się na cellulit, jest skakanka. Podczas skakania możemy spalić kalorie i pobudzić krążenie. W ten sposób zapobiegniemy zastojom i obrzękom.

Wskazane są aerobowe ćwiczenia na cellulit, zamiast siłowych, ponieważ te drugie mogą niestety jeszcze bardziej uwydatnić cellulit. Rosnące mięśnie naciskają na komórki tłuszczowe, przez co nierówna powierzchnia skóry staje się bardziej widoczna. Z tego powodu na cellulit lepszy będzie aerobik, pływanie lub jazda na rowerze.

Do wyboru mamy bardzo dużo form aktywności fizycznej. Ważne jest tylko to, by ćwiczenia na cellulit wykonywać regularnie. Ćwiczenia, tak jak i zresztą inne wymienione sposoby nie powinny być jednak stosowane jako jedyna metoda na pozbycie się cellulitu. Zadowalające efekty możemy uzyskać tylko łącząc ze sobą jak najwięcej metod. Nie musimy się ograniczać do samych domowych sposobów – możemy sięgnąć też po specjalistyczne zabiegi na cellulit.Ćwiczenia na cellulit

Zabiegi na cellulit – nowoczesne technologie w walce z pomarańczową skórką

Zabiegi na cellulit w gabinecie kosmetologa to bezpieczne, nieinwazyjne propozycje, które bardzo intensywnie pobudzają spalanie tkanki tłuszczowej oraz wywołują drenaż limfatyczny. Oprócz tego, że likwidują cellulit, pomagają poprawić proporcje sylwetki. Działają też odmładzająco na skórę, ujędrniają ją i zagęszczają.

Przykładowe zabiegi na cellulit:

  • Icoone – jest to masaż specjalnymi rolkami generującymi podciśnienie. Intensywnie i wielowymiarowo oddziałuje na skórę, poprawiając jej ukrwienie, oczyszczając z toksyn i rozbijając złogi tłuszczowe. W zabiegu Icoone wykorzystuje się również światło lasera, które dodatkowo stymuluje rozkład komórek tłuszczowych i wpływa pozytywnie na produkcję kolagenu,

  • Venus Legacy – w zabiegu tym wykorzystuje się m.in. fale radiowe, które pobudzają lipolizę i pozwalają pozbyć się nadmiaru tłuszczu z opornych miejsc. Obkurczają też włókna kolagenowe, zwiększając jędrność i napięcie skóry. W trakcie zabiegu dochodzi do drenażu limfatycznego oraz usprawnienia krążenia krwi,

  • Endermologia LPG – jest to masaż wyszczuplająco–modelujący, który świetnie likwiduje uporczywy cellulit. Lipomasaż rozluźnia napięte mięśnie, usuwa obrzęki i poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się gładsza i jędrniejsza.

To tylko kilka wybranych propozycji, oferta zabiegów na cellulit jest znacznie szersza. W renomowanych klinikach specjalista bezpłatnie doradzi, który zabieg (lub połączenie kilku różnych zabiegów) najlepiej pomoże nam zlikwidować cellulit. Nie wystarczy pojedyncze podejście, dlatego zabiegi należy powtarzać aż do osiągnięcia upragnionego efektu.

Podsumowanie

Cellulit to uporczywy problem – może dotknąć kobiet w każdym wieku i bez względu na rozmiar. Istnieje jednak dobra wiadomość – można go skutecznie usunąć. Trzeba jednak pamiętać, że im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Pierwszym krokiem powinno być stosowanie dobrych kremów, diety oraz aktywność fizyczna.

Onshea na cellulit

ZAMÓW ONSHEA
ZAUFAJ NATURALNYM SKŁADNIKOM AKTYWNYM! ZAMÓW!

FAQ

1. Co to jest cellulit?

Cellulit jest to defekt skórny, który dotyka większość kobiet. Objawia się głównie nierównościami i pofałdowaniem skóry przypominającym skórkę od pomarańczy. Obecne w cellulicie uwypuklenia i wgłębienia pojawiają się w wyniku przerostu komórek tłuszczowych oraz obrzęków. Cellulit wiąże się też ze pogorszonym mikrokrążeniem skórnym, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi i słabym odprowadzaniem toksyn oraz produktów przemiany materii. W zwalczaniu tego problemu pomaga stosowanie dobrych kremów na cellulit, jak np. Onshea. Krem na cellulit Onshea bazuje na składnikach naturalnych, które niwelują wszystkie wspomniane problemy odpowiadające za powstawanie cellulitu.

2. Jak wygląda cellulit, czy zawsze tak samo?

Cellulit ma kilka stopni rozwoju, które różnią się od siebie nasileniem objawów. Dlatego, w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu, skóra może wyglądać nieco inaczej. Pierwsze stadium cellulitu jest niedostrzegalne gołym okiem, skóra jest jędrna i gładka. Jedynie pod mikroskopem uwidacznia się powiększenie komórek tkanki tłuszczowej, obrzęki i zastoje. W drugim stadium można zaobserwować nierówności na skórze po ściśnięciu jej fałdu. Do tego skóra staje się bledsza i mniej elastyczna. Kolejne, trzecie stadium cellulitu objawia się już bardzo widocznymi nierównościami na skórze, nawet w stanie spoczynku. Skóra swoją strukturą przypomina skórkę od pomarańczy, a przy jej uciśnięciu pojawia się ból. Znacząco spada też jej sprężystość. Ostatnie, czwarte stadium, to bardzo zaawansowany cellulit – skóra jest mocno pofałdowana, pokryta twardymi guzkami ze złogów kolagenowych i zwiotczała. Zmianom tym towarzyszy ból.

3. Jak się pozbyć cellulitu za pomocą kremu i jak go wybrać?

Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na skład interesującego nas kremu na cellulit. Aby krem hamował rozwój cellulitu i poprawiał wygląd skóry, musi zawierać substancje usprawniające mikrokrążenie, uszczelniające naczynia krwionośne, lipolityczne, detoksykujące, ujędrniające i nawilżające. Przykładem takiego kremu jest Onshea, w którym wszystkie składniki aktywne są naturalne. Jeśli już znajdziemy skuteczny krem na cellulit, to musimy go stosować regularnie, czyli każdego dnia. Wskazana częstotliwość to dwa razy dziennie.

4. Co na cellulit w młodym wieku pomoże go zniwelować?

Cellulit w młodym wieku zwykle jest spowodowany zmianami w gospodarce hormonalnej lub przybieraniem na wadze. Osoby zmagające się z cellulitem już w młodym wieku powinny zaopatrzyć się w dobry krem o bezpiecznym – najlepiej naturalnym składzie. Skuteczny krem na cellulit wzmocni skórę i powstrzyma dalszy rozwój cellulitu. Warto się też przyjrzeć swoim nawykom żywieniowym i zmienić je na zdrowsze, pić odpowiednią ilość wody, zwiększyć aktywność fizyczną i unikać noszenia obcisłych strojów.

5. Jak pozbyć się cellulitu z ud i pośladków?

Cellulit na udach i pośladkach zmniejszymy za pomocą kremu antycellulitowego. Skuteczny kosmetyk powinien zawierać ekstrakt z bluszczu, miłorzębu japońskiego i kasztanowca. Składniki te poprawią mikrokrążenie, usuną obrzęki, wzmocnią naczynia krwionośne. Stosowanie kremu na cellulit należy połączyć z aktywnością fizyczną. Trzeba również zrezygnować z noszenia obcisłych spodni, ponieważ osłabiają krążenie krwi. Jeśli cellulitowi towarzyszy nadwaga, zredukowanie masy ciała może pomóc w jego usuwaniu.


Bibliografia

1. Ignaciuk A., Cellulit – przyczyny, terapie, możliwości., 2003
2. Jeffrey Dover, Murad Alam, Jeffery Orringer, Body Shaping: Skin Fat Cellulite, wyd. W.B. Saunders Company, 2015
3. Kociemba B., Cellulit – czym jest i jak z nim walczyć?, 2007
4. Kukuła W., Cellulit – problem nie tylko estetyczny, 2009
5. Pavicic T, Borelli C, Korting HC, Cellulite-the greatest skin problem in healthy women, 2008
6. Rawlings AV., Cellulite and its treatment international, 2006

25 głosów

Komentarze

natala p. - 2020-04-19 20:23:20

no patrze na te onshea i widze ze jako krem na cellulit jest pod wzgledem inci okay. co do tego czy niechemiczne rzeczy sa w stanie pomoc to tak. jest tego sporo w badaniach. masz przyklad nawet z polski - substancje pochodzenia naturalnego stosowane w terapii cellulitu. sporo skladnikow stamtad jest tez ujetych w skladzie tego kremu na cellulit, wiec wydaje sie byc tym bardziej ok. pozdrawiam i zycze duzo zdrowia wszystkim!

Kasiula - 2020-04-15 14:03:05

Mnie bardziej zastanawia krem na cellulit... Jest to na jakiś badaniach oparte że jakieś roślinne oleje i wyciągi są w stanie pomóc na cellulit? Jedyne co tu widzę takiego innego w składzie to witamina e, niacynamid.. reszta to chyba same roślinne rzeczy. Ktoś coś wie?????

Kinia - 2020-04-12 10:17:54

O matko i córko :O To jest normalnie takie małe kompendium wiedzy co robić by się tego pozbyć. I ćwiczenia na cellulit i dieta na na cellulit, masaże, wszystko. WOW. Dziękuję ;*

Kup teraz
Onshea

Zamów
Cena standardowa:
189 zł

Najnowsze wpisy

Opinie o Onshea - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊