Cellulit u mężczyzn – wszystko, co warto wiedzieć
Strona główna » Blog » Cellulit u mężczyzn – wszystko, co warto wiedzieć
Cellulit u mężczyzn pojawia się stosunkowo rzadko. Statystyki wskazują, że problem ten dotyczy zaledwie kilku procent panów. Skąd takie różnice? Dlaczego kobiety zmagają się na co dzień ze skórką pomarańczową, podczas gdy skóra mężczyzn pozostaje gładka?
Cellulit u mężczyzn – czy to możliwe?
Cellulit u mężczyzn to rzadko występujące zjawisko. Wgłębienia i nierówności w skórze to domena kobiet, która staje się przyczyną poważnych kompleksów. Specjaliści zgadzają się, że powstawanie skórki pomarańczowe często wynika z czynników genetycznych. To również powód, dlaczego cellulit nie występuje u mężczyzn. Nie mają oni biologicznych predyspozycji do jego powstawania.
Cellulit u mężczyzn i kobiet – skąd te różnice?
Cellulit u mężczyzn to niespotykane zjawisko, tymczasem nawet 90% kobiet zmaga się z tego typu problemem. Wiadomo już, że największe znaczenie mają tutaj czynniki genetyczne, ale również środowiskowe nie pozostają bez znaczenia. Szczególne znaczenie ma styl życia mężczyzn.
WYBIERZ ONSHEA
SPRAWDZONY SPOSÓB NA CELLULIT U MĘŻCZYZNZAMÓW!
Niektóre zachowania zwiększają ryzyko powstawania cellulitu, należą do nich:
- siedzący tryb pracy,
- mała aktywność fizyczna,
- nieodpowiednia dieta, szczególnie bogata w cukry proste czy tłuszcz.
Sprawdź jak należy redukować cellulit
Mimo wszystko to właśnie geny odgrywają decydujące znaczenie w powstawaniu skórki pomarańczowej. W przypadku płci nadrzędne znaczenie mają także różnice w budowie tkanek oraz gospodarce hormonalnej. Odmienność w tych obszarach sprawia, że mężczyźni nie borykają się z problemem cellulitu. Ponadto skóra mężczyzn jest grubsza niż damska, co również przyczynia się do niepowstawania cellulitu. Przed pojawianiem się cellulitu chroni mężczyzn wysoki poziom androgenów, czyli testosteronu i jego pochodnych. Jednocześnie niski poziom estrogenów, czyli hormonów, które mają u kobiet wysokie stężenia.
Badania potwierdzają, że estrogeny hamują wręcz występowanie cellulitu u mężczyzn. Z tego powodu można wysunąć wniosek, że większa ilość testosteronu, zmniejsza ryzyko pojawienia się cellulitu u mężczyzn. Niestety to kolejna nierówność, która działa na niekorzyść kobiet
Cellulit u mężczyzn a budowa tkanek
Cellulit u mężczyzn nie pojawia się także z powodu specyficznej budowy tkanek. U panów włókna kolagenowe i sprężyste mają inną strukturę niż w przypadku kobiet. U pań mają one luźniejszą strukturę, co ma przyczynę ewolucyjną. Dzięki temu są lepiej przygotowane na ciążę. Niniejsza cecha jest bezpośrednio związana ze zmianami ciała, w tym również skóry, która okresie ciąży musi być przygotowana na duże rozciąganie.
U mężczyzn włókna sprężyste i kolagenowe znajdują się bliżej siebie, są ułożone ciaśniej. Taka struktura uniemożliwia powstawanie cellulitu u mężczyzn
Podsumowując, cellulit u mężczyzn to zjawisko, które nie powinno występować z powodu przyczyn biologicznych i genetycznych. Istnieją jednak bardzo rzadkie przypadki, które przeczą tej teorii. Mimo wszystko różnice w budowie ciała kobiet i mężczyzn, rozbieżny poziom niektórych hormonów sprawiają, że mężczyźni nie mierzą się na co dzień z objawami skórki pomarańczowej, która jest koszmarem wielu kobiet w różnym wieku i okresie życia.
Bibliografia
1. Pugliese PT., The pathogenesis of cellulite: a new concept,2007
2. Zdziebko-Zięba M., Skuteczna walka z cellulitem, 2008
Komentarze
Melka - 2021-10-26 12:27:53
Też widziałam cellulit u mężczyzn. Częściej widzi się go u kobiet, ale to nie znaczy, że faceci tego nie mają. Wszystko zależy od tego jak organizm się sprawuje i jaki poziom jest hormonów.
Paulina - 2021-10-23 11:10:11
Ano jest możliwe. Mój mąż ma ten sam problem i mówię by się smarował jak chce się tego pozbyć. Poza tym ćwiczy i teraz trzyma dietę.
kasia - 2021-10-19 21:45:04
na prawde faceci tez moga na to cierpiec???? nigdy nie widzialam u faceta grudek.