Cellulit a cellulitis – poznaj różnice
Strona główna » Blog » Cellulit a cellulitis – poznaj różnice
Cellulit a cellulitis – słowa te brzmią podobnie, lecz nie opisują tego samego zjawiska. O ile cellulit to niegroźne zdeformowanie tkanki tłuszczowej, znane jako “pomarańczowa skórka”, tak cellulitis to stan zapalny głębszych warstw skóry, który nieleczony może doprowadzić do poważnych powikłań. Poznaj różnice między nimi i dowiedz się, jak je zwalczać.
Cellulit a cellulitis – czym są?
Cellulit a cellulitis – pierwszy jest powodem kompleksów wielu kobiet, drugi natomiast to poważny stan chorobowy. Cellulit jest nieestetyczną, zdeformowaną tkanką tłuszczową. Tworzy na skórze zgrubienia, poprzez toksyny zbierające się w tkance tłuszczowej. Powodem są zaburzenia mikrokrążenia, nie zagraża to jednak zdrowiu. Cellulitis to zapalenie tkanki łącznej, a odpowiada za nie zakażenie bakteriami – gronkowcami lub paciorkowcami. Do zakażenia dochodzi zwykle po uszkodzeniu naskórka mechanicznie. Cellulit a cellulitis – choć nazwy są zbieżne, nie należy ich mylić.
Cellulitis i cellulit – różnice
Cellulitis – czym różni się od cellulitu? Po pierwsze, cellulit nie jest groźny. Sprawia tylko, że skóra wygląda mniej atrakcyjnie i dotyka głównie kobiet ze względu na występowanie estrogenów. Po jego powstania przyczynia się niezdrowy tryb życia – zła dieta na cellulit, brak ruchu, używki. W opozycji – cellulitis dotyka osób obu płci, niezależnie od wieku, a wywołuje go zakażenie bakteryjne po mechanicznym uszkodzeniu skóry. Wywołuje stan podgorączkowy, nudności, poty, bóle i dreszcze oraz prowadzi do groźnych powikłań.
Cellulit a cellulitis – to dwa zupełnie różne problemy
ONSHEA
SKUTECZNY SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ CELLULITU ZAMÓW!
Sprawdź jak rozpoznać stopnie cellulitu
Cellulitis – co to jest?
Cellulitis – zapalenie tkanki podskórnej łącznej – można rozpoznać po charakterystycznych objawach, przede wszystkim:
- ból,
- obrzęk,
- zaczerwienienie,
- tkliwość,
- zwiększone ciepłota.
Cellulitis wymaga specjalistycznego leczenia i nie należy ignorować tych symptomów, ponieważ może prowadzić do rozprzestrzenienia zakażenia poprzez krwiobieg na cały organizm i spowodować nawet sepsę i zapalenie opon mózgowych
Cellulit – defekt estetyczny
Cellulit powstaje stopniowo w skali lat i wiąże się z nieodpowiednim trybem życia. Ciężko się go pozbyć, jednak to tylko defekt estetyczny, który nie zagraża zdrowiu i życiu. Cellulit a cellulitis – różnią się też sposobem zwalczania. Walkę z cellulitem warto rozpocząć od przyjrzenia się diecie, którą mamy na codzień. Powinna zawierać odpowiednią ilość warzyw, owoców, błonnika i antyoksydantów oraz stanowczo nie powinna fast foodów, przetworzonej żywności, słodyczy. Następnie wypada wziąć pod lupę aktywność fizyczną – jeśli nie prowadzimy aktywnego trybu życia, warto to zmienić i podjąć wyzwanie spacerów i minimum trzech treningów w tygodniu. Trzecim krokiem do zredukowania cellulitu są specjalistyczne kremy antycellulitowe o naturalnym składzie, które ujędrnią skórę i wspomogą proces poprawy jej wyglądu.
Zapalenie tkanki podskórnej – zapobieganie
Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Żeby zapalenie tkanki podskórnej nie wystąpiło, należy dbać o higienę uszkodzonej skóry. Trzeba odkażać skórę zranioną, uszkodzoną, ukąszoną lub poparzoną oraz utrzymywać ją w czystości. Na otwarte rany najlepiej zakładać jałowe opatrunki. Warto również nawilżać skórę i nie dopuścić do jej wysuszenia, zapobiegając w ten sposób pękaniu.
Bibliografia
1. Załęska-Żyłka I., Cellulit jako problem medyczny, 2008
2. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
3. Ignaciuk A., Cellulit – przyczyny, terapie, możliwości., 2003
4. Kołodziejska J, Mundzik E, Godlewska M, Receptura kosmetyku o działaniu antycellulitowym z ekstraktem z bluszczu, 2014
Komentarze
An. Kor. - 2021-07-29 20:59:14
Mi pomaga, ale warto jeszcze poszukać zweryfikowanych opinii. Co do tego tematu to powiem szczerze, że często sama z siebie myliłam cellulit a cellulitis. Różnice są gołym okiem widoczne.
Serniczek Dyniowy - 2021-05-03 23:05:48
A jezeli mozecie cos powiedziec to onshea dziala na cellulit? Sorry ze tutaj szukam info., ale nie znam lepszego miejsca. Niedawno zauwazylam u siebie cellulit i sie zmartwilam. Co do tego czym jest cellulit a cellulitis to wiem bo w rodzinie byl problem z tym..
Asiula - 2021-03-12 15:53:51
Cieszcie sie wtedy bo nie ma czego zalowac. Nikomu nie polecam zmagac sie z leczeniem cellulitis....
Dagmara87 - 2021-03-07 11:21:03
Też nie widziałam że to coś innego i są różnice. Cellulit a cellulitis to jest jednak ZUPEEEEŁNIE coś innego.
martyna - 2021-02-28 18:31:26
dobrze widziec bo wychodzi na to ze przed 21 lat caly czas zle myslalam i nazywalam grudki ahahaha