Niacynamid (Niacinamide)
Strona główna » Blog » Składniki » Niacynamid (Niacinamide)
Niacynamid jest coraz częściej stosowanym składnikiem kosmetyków. Ze względu na swoje bardzo wszechstronne działanie producenci wybierają go na składnik swoich kosmetyków z wielu dziedzin. Niacynamid może okazać się przydatny w walce z chorobami skóry, takimi jak trądzik, zmarszczki czy cellulit. Czym dokładnie jest i jak działa ten związek? Czy jest skuteczny i czy warto go stosować?
Niacynamid – co to jest?
Niacynamid (Niacinamide) to inaczej po prostu witamina B3. Witamina ta jest wytwarzana przez ludzki organizm, ale czasem jest jej zbyt mało i należy dostarczać jej wraz z pożywieniem. Naturalnie występuje w wielu produktach zwierzęcych – choćby w mięsie i roślinnych – na przykład w orzechach, czy ziarnach. Jest to składnik niezmiernie często stosowany przy produkcji dermokosmetyków ze względu na swoje wszechstronne i skuteczne działanie – z powodzeniem jest syntezowany w laboratorium, dzięki czemu można mieć pewność co do jego czystości.
Niacynamid można znaleźć w składzie kremów, maseczek, serów, czy w żelach do twarzy.
Jest to bardzo uniwersalny produkt, można stosować go zarówno na dzień, jak i na noc, do praktycznie każdego typu skóry. Przyjęło się, że aby produkt był rzeczywiście skuteczny, powinien posiadać minimum 2% witaminy B3 w składzie – dlatego warto czytać skład kosmetyków, które kupujemy. Co ciekawe niacynamid może być stosowany równocześnie z witaminą C – należy jednak pamiętać, aby wybrać jej stabilniejszą formę, dlatego lepiej skonsultować to wcześniej z dermatologiem.
Niacynamid – działanie i właściwości
Niacynamid niesie bardzo korzystne działanie dla każdego rodzaju skóry: trądzikowej, dojrzałej, czy ze skłonnością do przebarwień.
Wśród głównego działania witaminy B3 wyróżniana jest:
- regulacja wydzielania sebum – sprawdza się to szczególnie w przypadku cery trądzikowej i tłustej – preparat z niacynamidą doskonale wyrówna problematyczną strefę T.
- hamowanie produkcji melaniny – niacynamid okaże się bardzo przydatny w walce z przebarwieniami oraz bliznami potrądzikowymi, doskonale wyrównuje skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.
- zwężanie porów – serum z niacynamidem będzie bardzo skuteczne w walce z powiększonymi porami, dzięki temu będzie wręcz idealne dla cery tłustej.
- stymulacja produkcji kwasu hialuronowego oraz kolagenu – niacynamid stosowany regularnie na skórę przyczyni się do poprawy jej nawilżenia, ujędrni ją i przywróci blask, pozwoli na pozbycie się blizn i szybsze gojenie ran – także rozstępów, czy cellulitu.
- wygładzenie skóry – niacynamid redukuje szorstkość skóry i wyrównuje jej powierzchnię.
- ochrona przed wolnymi rodnikami – niacynamid jest silnym antyoksydantem – oczyszcza skórę i często jest dodatkiem kosmetyków oczyszczających.
- właściwości kojące i przeciwzapalne – witamina B3 sprawdza się przy kuracjach antytrądzikowych oraz przy poważnych problemach dermatologicznych, przyśpiesza gojenie się ran i regenerację naskórka.
- walka z cellulitem – niacynamid ze względu na swoje działanie stymulujące produkcję kwasu hialuronowego i kolagenu jest doskonałą bazą kosmetyków na cellulit. Witamina B3, stosowana regularnie, nie tyle redukuje widoczne efekty cellulitu, ile niweluje ich przyczynę; preparaty z tym składnikiem nie tylko wyrównują powierzchnię skóry, ale i poprawiają jej ukrwienie, nawilżenie i pomagają odbudować barierę hydrolipidową skóry.
WYBIERZ ONSHEA
KREM NA CELLULIT Z BOGATĄ KOMPOZYCJĄ NATURALNYCH SKŁADNIKÓW AKTYWNYCHZAMÓW!
Podsumowując niacynamid jest niezwykle skutecznym składnikiem kosmetyków. Wykorzystuje się go w walce z przebarwieniami, oznakami starzejącej się skóry, odwodnieniem, czy utraconym blaskiem. Ostatnio coraz częściej stosuje się także witaminę B3 na cellulit, ponieważ pomaga ona zwalczyć przyczyny jego powstawania, a nie tylko ukryć efekty.
Bibliografia
1. Ignaciuk A., Cellulit – przyczyny, terapie, możliwości., 2003
2. Pavicic T, Borelli C, Korting HC, Cellulite-the greatest skin problem in healthy women, 2008
3. Rawlings AV., Cellulite and its treatment international, 2006
4. Katarzyna Janda, Anna Tomikowska. Cellulit – Przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014
Komentarze
Ma'am - 2020-09-21 10:04:20
Właśnie coś kojarzyłam, ze miałam ten składnik w kosmetykach do pielęgnacji twarzy :D Ciekawe jak się by sprawował przy grudkach o.O Gdzie można to kupić?
Natula - 2020-09-08 08:28:25
Nie wiem jak u innych, ale u mnie niacynamid u mnie się sprawdza. Tylko, że ja się smaruję tak że niacynamid na cellulit nakładam od około 2 miesięcy niecałych, więc trzeba czasu. Ale efekt jest.
tekla29 - 2020-09-07 18:15:52
juz ktorys raz slysze o tym skladniku i jestem jego ciekawa. slyszalam o nim ze jest w kremach na twarz i w ogole nale na grudki na nogach to chyba pierwszy raz
ignasia - 2020-09-07 00:37:25
tak samo mam jak @tekla29. wiadomo czy on ma szansę pozbyć się cellulitu czy jest za slaby?